Strona główna > Uncategorized > „Prawica” w walce o socjal

„Prawica” w walce o socjal

Najmłodszy polski klub parlamentarny, Solidarna Polska, zaproponował ostatnio w Sejmie zmianę podatku dochodowego. Pomysł zakłada, by do obecnych 18 i 32% stawek dodać jeszcze dwie: 12% dla najuboższych i 40% dla najbogatszych. Jak tłumaczy to lider klubu Zbigniew Ziobro:

Według danych GUS w Polsce jedna czwarta dzieci żyje poniżej granicy ubóstwa. Ten problem narasta. W listopadzie i grudniu następuje istotny wzrost cen podstawowych produktów. Dlatego zdecydowaliśmy się zaproponować ustawy, które zmienią tę sytuację, które pomogą wyrównać tę dysproporcję.

            Ciekawą argumentację przyjął jego kolega, europoseł SP, Tadeusz Cymański: „Nasze propozycje to jest wyraz solidaryzmu. W wielu krajach Europy Zachodniej tak się dzieje. To jest uczciwe, rzetelne, sprawiedliwe i solidarne”. Nie wiem, co musiałoby się zdarzyć na świecie, by powoływanie się na Europę Zachodnią stało się w polskiej polityce niemodne. Pomijam już słynne słowa Miltona Friedmana o tym, że „Polska nie powinna naśladować bogatych krajów zachodnich, bo nie jest bogatym krajem zachodnim” – w końcu nie każdy musi szanować zdanie amerykańskiego noblisty – ale czy do niektórych naprawdę nie docierają wiadomości o gospodarczym kryzysie przetaczającym się właśnie po tej właśnie idealnej Europie Zachodniej? Kryzysie spowodowanym nadmiernym „solidaryzmem” tych państw?  Natomiast określanie powiększania progresji podatkowej jako ”uczciwe” czy „sprawiedliwe” jest jawnym robieniem sobie żartów ze zdrowego rozsądku.

            Jeśli ktoś łudził się, że Solidarna Polska, która jak powietrza potrzebuje czegoś, co odróżni ją od PiS-u, będzie próbowała szukać swojej szansy w bardziej liberalnym od partii Jarosława Kaczyńskiego podejściu do gospodarki, ten dzisiaj musiał przeżyć spore rozczarowanie. Wygląda na to, że na sejmowej prawicy może rozpocząć się socjalny wyścig zbrojeń. Ziobro ukradł przecież Kaczyńskiemu jego pomysł z kampanii (podwyższenie PIT-u dla najbogatszych nie było głównym, ale na pewno ważnym jej elementem). Znając natomiast irracjonalną niechęć pozostałych partii do Kaczyńskiego i Ziobry, może dojść w efekcie do kuriozalnej sytuacji: prawa strona parlamentu będzie optować za podwyższaniem podatków i zachęcać do większej „solidarności społecznej”, natomiast lewa będzie się temu z wielkim oburzeniem sprzeciwiać. Wydaje się, że Polska oddala się od wizji posiadania silnej, prawdziwie prawicowej partii, która rozumiałaby, że konserwatyzm wiąże się z odpowiedzialnością za swoje decyzje i swoje życie, także w sprawach ekonomicznych.

                                                                                                          ~MT

Reklamy
Kategorie:Uncategorized
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: